ADDYCJA - inaczej dodatek - na recepcie okularowej oznaczany jest ten parametr jako add - jest to różnica korekcji sferycznej do patrzenia w dal i do patrzenia z bliska. Zawsze ma wartość dodatnią. Mozna ją obliczyć odejmując od mocy do bliży moc do dali, dla każdego oka osobno.

AKOMODACJA - zdolność oka do ostrego widzenia (zogniskowania) obiektów z różnych odległości.

ANIZOKORIA - sytuacja, gdy źrenice nie są jednakowej wielkości.

ASTYGMATYZM (niezborność) - wada wzroku objawiająca się nieostrym widzeniem. Dokładniej jest to wada soczewki, która sprawia, że promienie świetlne, które wychodzą z jakiegoś punktu, przechodzą przez soczewkę i nie spotykają się w jednym punkcie. W efekcie daje to niewyraźny i zniekształcony obraz.

AURA WZROKOWA (aura migrenowa) - zazwyczaj są to objawy, zaburzenia wzrokowe lub neurologiczne, które zwiastują atak migrenowy.

BIELMO ROGÓWKI - zmętnienie rogówki oka na białawy kolor. Jest to choroba, która powoduje utratę przejrzystego widzenia. Może wystąpić po urazie mechanicznym oka, a w przypadkach skrajnych doprowadzić do ślepoty trwałej.

CATARACTA - inaczej zaćma;

CIAŁO RZĘSKOWE - leży pomiędzy tęczówką, a naczyniówką. Zawiera barwnik i bogatą sieć naczyń.

CIAŁO SZKLISTE - wypełnia dużą przestrzeń za soczewką. w mniej więcej 99% skłąda się z wody. Jego żelową konsystencję zapewnia mu niewielka ilość kolagenu. Jest przejrzyste, nieuczynione i stanowi blisko 2/3 objętości i ciężaru gałki ocznej

CIECZ ŁZOWA - substancja składająca się w głównej mierze z wody oraz małej ilości soli. Jej główne zadanie to ochrona przed zarazkami oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Zabezpiecza głównie rogówkę i spojówkę. 

CIECZ WODNISTA - jest to wodny płyn wypełniający komorę przednią i tylną gałki ocznej. Produkowana jest przez wyrostki rzęskowe. Skład cieczy wodnistej jest podobny, jeżeli nie identyczny, do składu osocza krwi (płynny komponent krwi pozbawiony krwinek.

CYLINDER - jeden z parametrów, który związany jest astygmatyzmem. 

CZOPKI -  siatkówka zawiera blisko 6 milionów czopków. Czopki w przeważajacym stopniu skupione są w plamce i odpowiadają za widzenie barwne oraz ostre widzenie centralne. Czopki najlepiej funkcjonują  w pełnym oświetleniu (widzenie dzienne, fotopowe). Siatkówka posiada trzy różne rodzaje rodzaje czopków i każdy rodzaj zawiera inny barwnik pochłaniajacy fale o określonej długości. Te trzy typy to czopki czerwone, zielone i niebieskie. 

DALEKOWZROCZNOŚĆ - (inaczej nadwzroczność) należy do grupy najcześciej spotykach wad wzroku. Spowodowana jest zbyt krótką gałką oczną oraz spłaszczoną rogówką. Objawia się nie ostrym widzeniem z bliska, widzenie dali pozostaje ostre. W przypadku tej wady moc zapisywana jest w dioptrach za pomocą znaku "+".

DALTONIZM - (inaczej deuteranopia) jest to jedna z wad wzroku, polegająca na specyficznej odmianie ślepoty, która obejmuje niektóre barwy. Osoba dotknięta daltonizmem, cierpi na brak rozróżnienia kolorów tj. pomarańczowy, czerwony, zielony, żółty, fiolet i cyjan. Wada, ta spowodowana jest brakiem reakcji czopków na barwę zieloną.

DIOPTRIA - jest to jedna z jednostek miar optycznych, która nie należy do układu SI, jej dokładny wymiar to odwrotność jednego metra. 

DROGA WZROKOWA - droga przechodzenia bodźców wzrokowych, prowadzącą z siatkówki do gałki ocznej.

EROZJA ROGÓWKI - występuje w wyniku skaleczenia lub otarcia przedniej, przeźroczystej części oka. W jej wyniku może dojść do zerwania się nabłonka. 

EZOTROPIA - zez zbieżny, czyli taki, gdzie oczy uciekają do środka w stronę nosa. 

FILM ŁZOWY - jest to nasz naturalny mechanizm, którego funkcja polega na nawilżaniu oraz zabezpieczeniu przed wszelkimi zanieczyszczeniami i czynnika zewnętrznymi.

GAŁKA OCZNA - jeden z elemntów narządu wzroku, którego kształt jest zbliżony do kuli o promieniu ok. 12mm.

HETEROFORIA (zez utajony) - zaburzenie równowagi mięśniowej powodujące wystąpienie zeza.

HETEROTROPIA (zez jawny) - występuje gdy nasze oczy nie są zorientowane na wprost, przy obuocznym patrzeniu na siebie. 

ILUZJA WZROKOWA - złudzenie, które wprowadza w błąd nasz mózg. Powstaje ono przy odpowiednim zestawieniu kontrastów, cieni lub kolorów. 

JAGODÓWKA - inaczej błona naczyniowa gałki ocznej. Jest to środkowa warstwa ściany gałki ocznej, która znajduje się pomiędzy błoną zewnętrzną, a błoną wewnętrzną. 

JASKRA - jedna z grup chorób oczu, która stopniowo prowadzi do trwałej utraty wzroku. 

JĘCZMIEŃ - torbielowata infekcja powieki, najczęściej spowodowana zakażeniem gronkowca.

KASETA OKULISTYCZNA - jest to zestaw próbnych, najczęściej w walizce, które pozwalają dobrać odpowiednią moc soczewek okularowych dla pacjenta. 

KĄT PRZESĄCZENIA - to rzeczywisty kąt anatomiczny utworzony przez podstawę tęczówki i obwodową część sklepienia rogówki. Stosunek powierzchni tęczówki do rogówki (szerokość kąta) ma istotne znaczenie dla dostępności cieczy wodnistej do kanałów odpływu.

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ - jest to jedna z najczęstszych wad wzroku. Polega ona na tym, że obraz im jest bliżej tym jest wyraźniejszy. Największy problem sprawia widzenie dali - obraz jest zamazany. 

KRZYWIZNA - (promień krzywizny) oznaczona skrótem BC, jest to wewnętrzna wartość geometrii oka, gdzie soczewka styka się z wierzchnią częścią rogówki.

LENIWE OKO - (amlyopia) duża słabsza zdolność widzenia w jednym oku. Często jest następstwem zeza lub wynika z dużej różnicy wady wzroku między jednym a drugim okiem. 

MULTIFOKALNE SOCZEWKI - soczewki przeznaczone do korekcji prezbiopii (starczowzroczności).

NACZYNIÓWKA - największa, tylnia część błony naszej gałki ocznej. 

NITKOWATE ZAPALENIE ROGÓWKI - przewlekłe zapalenie, które jest skutkiem niedostatecznej pracy gruczołów łzowych. Jego charakterystyczne objawy to: silny światłowstręt, ciągłe uczucie "ciała obcego" w oku, pieczenie oraz skurcze powiek.

NERW WZROKOWY - (nervus opticus) jest to część drogi wzrokowej, przechodzi przez siatkówkę aż do skrzyżowania wzrokowego. 

OCZOPLĄS - (nystagmus) mimowolne, rytmiczne ruchy gałek ocznych spowodowane brakiem równowagi napięcia mięśni gałki ocznej.

OSCYLOPSJA (drganie obrazu) - silne wrażenie poruszania się, "drgania" widzianego przez nas obrazu. 

OŚ OPTYCZNA - prosta, która przebiega przez środek krzywizny elementu układu optycznego. 

PLAMKA ŚLEPA - obszar siatkówki niewrażliwy na światło.

PLAMKA ŻÓŁTA - miejsce o największym zagęszczeniu czopków.

POLE WIDZENIA - jedno z pojęć okulistycznych. Jest to obszar, widziany przez oko, które znajduje się w bezruchu. 

POWIEKA - umięśniony fałd skórny, którego zadaniem jest ochrona oka.

PREZBIOPIA - utrata zdolności akomodacji oka, która objawia się gorszym widzieniem z bliskich odległości.  

PRĘCIKI - receptory, które są czułe na światło. Przy bardzo słabym oświetleniu umożliwiają nam widzenie czarnego i białego.

ROGÓWKA - zewnętrzna część gałki ocznej.

SIATKÓWKA - jedna z części oka, która odbiera bodźce wzrokowe.

SŁUPKI (CZOPKI) - inaczej "fotoreceptory". Znajdują się w siatkówce. Dzięki nimi widzimy kolory.

SOCZEWKA - (lens) przeźroczysty, elastyczny narząd, jeden z elementów budowy oka. Jej zadaniem jest kumulacja promieni świetlnych w taki sposób, by tworzyły odwrócony obraz.

SOCZEWKA ASFERYCZNA - soczewka, którą stosuje do zmniejszenia aberracji sferycznej.

SOCZEWKA HYBRYDOWA - inaczej soczewka "sztywno-miękka". Jest ona połączeniem soczewki twardej z soczewką silikonowo-hydrożelową. Przeznaczone są dla osób z deformacją rogówki. 

SPOJÓWKA - inaczej błona śluzowa oka, która pokrywa zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną część oka. 

STOŻEK ROGÓWKI - (keratoconus) choroba rogówki, która polega na jej nadmiernym wypukleniu.

SUCHOŚĆ OKA - (inaczej zespół suchego oka) jest to schorzenie, które polega na zaburzonym działaniu filmu łzowego, co w efekcie daje niedostateczne nawilżenie oka. Może prowadzić do infekcji, jego objawy to pieczenie, ból, zaczerwienie.

TĘCZÓWKA - element budowy oka, który charakteryzuje się podobnym działaniem do przysłony w aparatach fotograficznych tj. reguluje dopływ światła do naszej soczewki. 

TORYCZNE SOCZEWKI - Soczewki przeznaczone dla astagmatyków, czyli dla osób z astygmatyzmem.

TWARDÓWKA - warstwa ochronna gałki ocznej.

 

WIDZENIE OBWODOWE - (peryferyjne) pomaga nam dostrzec obiekty, których położenie wykracza poza centrum naszego widzenia. 

ZAPALENIE SPOJÓWEK - stan zapalny błony śluzowej oka. 

ZEZ - jedna z wad oczu, które występuje gdy nasze mięśnie oczne są bardzo osłabione, przez to zmienia się kąt patrzenia zarówno jednego jak i drugiego oka. 

ŹRENICA - otwór, znajdujący się w centrum tęczówki, który odpowiada za ilość światła, które wpada do siatkówki.


Najczęściej kupowane