Okulary to narzędzie, które pozwala użytkownikowi na lesze widzenie. Dzięki okularom można korygować różnego rodzaju wady wzroku, jakimi są dalekowzroczność, krótkowzroczność, a także astygmatyzm, zez lub daltonizm. Okulary dobierane są do rodzaju wady wzroku oraz do kształtu twarzy i koloru włosów, a także odcienia skóry i kolory oczu.

Budowa okularów

Okulary zbudowane są z następujących elementów:

  • front oprawki – jest to przednia część oprawki okularów,
  • mostek – to część znajdująca się na środku frontu okularów. Łączy ona ze sobą strony okularów,
  • nanośnik – nazywany noskami. Dzięki nim oprawka opiera się na nosie. W okularach z tworzywa noski te są nieruchome, natomiast w okularach z metalu noski te poruszają się i dopasowują do kształtu nosa,
  • zauszniki – jest to boczna część okularów, która zachodzi w pewnym stopniu za uszy. Utrzymują one okulary na swoim miejscu i zapobiegają zsuwaniu się ich. Zauszniki są połączone z frontem oprawek za pomocą zawiaski, która umożliwia ich składanie,
  • tarcza – czyli okular. To miejsce, w którym montowana jest soczewka. W okularach znajduje się prawa i lewa tarcza,
  • soczewka – to element okularów, który koryguje wadę wzroku. Soczewki w okularach są dwie, czyli lewa i prawa.

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary?

Aby móc używać okulary dłużej niż kilka miesięcy należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Wybierając okulary, trzeba zwrócić uwagę na ich kształt. Muszą być one dobrane do kształtu twarzy, ponieważ źle dobrane okulary mogą sprawić, że wyglądać będziemy śmiesznie.

Kupując okulary, warto wziąć pod uwagę swój styl. Pozwoli to na dopasowanie okularów to stylu ubierania. Jeśli ciężko jest określić swój styl, można kupić uniwersalne okulary, które będą pasować zarówno do eleganckiego jak i sportowego outfitu.

Ważny jest także materiał, z jakiego wykonane są okulary. Powinny być one wytrzymałe i wykonane solidnie, aby mogły służyć nam przez dłuższy czas. Wybierają okulary, trzeba pamiętać, aby je przymierzyć i sprawdzić, czy nie uciskają one nosa i nie cisną za uszami, a także czy nie zsuwają się z nosa podczas pochylania, czy wykonania agresywniejszego ruchu głową.

Nie można także zapomnieć o szkłach, jakie będziemy nosić, ponieważ muszą być one dobrane odpowiednio do rodzaju oraz stopnia wady wzroku. Dlatego przed wyborem okularów należy udać się do okulisty i wykonać niezbędne badanie wzroku, które zobrazuje, na jaką wadę wzroku cierpimy i pozwoli dobrać odpowiednie do wady soczewki, które będą tę wadę korygować.